Hogyan tanuljunk szavakat?
Sokan elkövetik azt a hibát, hogy mindig minden szót kiírnak a szótárfüzetbe / applikációba, és azt gondolják, ha elég gyakran olvasgatják, akkor előbb-utóbb emlékezni is fognak az adott szóra. Hát, nem biztos, hogy ez a legjobb módszer...
Először is tegyünk különbséget az 'emlékezni egy szóra' és a 'tudom ezt a szót' között. Ha emlékezek egy szóra, akkor már valószínűleg találkoztam vele, tudom, hogy a jobb oldalon van a füzetbem, emlékszem, melyik szövegből van, de hogy pontosan hogyan is van? Hogy is írják? Na, erre nem emlékszem :)
Viszont ha tudok egy szót, akkor annak ismerem a jelentését, a helyesírását, a kiejtését, tudom, milyen más szavakkal, milyen szituációban használható, tudom esetleg azt is, hogy sértő, vagy régies. Ugye, van a kettő között különbség? Mi erre az utóbbira lövünk, ezt a tudást szeretnék elsajátítani, nem pedig 'emlékezni'.
Van néhány ötletem, hogyan állj neki:
1. Kifejezések szavak helyett
Nagyon fontosnak tartom, hogy ne magányos szavakat tanulj, hanem kifejezéseket. Így egyrészt gyorsabban gyarapszik a szókincsed, másrészt kisebb eséllyel fogsz belefutni abba, hogy rosszul használsz egy szót. Már kezdőként is fontos (watch - néz; watch a film, watch Netflix, watch a film on Netflix), haladóbb nyelvtanulóként viszont elengedhetetlen; az állandó nyelvi fordulatokat így tudjuk a legjobban megismerni. Sőt, ha egy szónak a több alakjával is megismerkedünk, még jobban járunk (solve a problem ~ find a solution). Fontos, hogy ne akarjunk egy egész szócikket megtanulni a szótárból, csak egy kifejezésre fókuszáljunk, amit az adott szövegkörnyezethez tudunk kötni. Pl. olvasunk egy szöveget az önvezető autókról, akkor gyakorolhatjuk a 'self-driving vehicle' kifejezést, de eszünkbe ne jusson az összes 'self-' előtagú szót megtanulni!
2. Helyesírás, kiejtés
Mondanom sem kell, mennyire fontos mindkettő, ha idegennyelvet tanulunk. Vegyük a fáradságot, és pontosan jegyezzük fel azt a kifejezést, valamint hallgassuk meg a kiejtését. Ma már a legtöbb online szótár és applikáció rendelkezik ezzel a funkcióval, használjuk is. Hallgassuk meg akár többször is az adott szót, és mondjuk utána! Hangosan! Ügyeljünk a hangsúlyra, a speciális hangokra. Ha te úgy tanulod meg a szót, hogy 'komfortéjböl', akkor soha, semmilyen körülmények között nem fogsz ráismerni hallott szövegben, mert egy anyanyelvi nem ezt mondja...
3. A kevés néha több
Hidd el, nekem kell mindig minden szövegből, előadásból az összes szót kiírnod. Egyszerre 10-15 kifejezésnél ne is foglalkozz többel, mert nincs értelme. Egy-egy quizlet lista se legyen ennél hosszabb, és lehetőleg több napot tölts el ezekkel, folyamatosan ismételve. Mert:
4. Ismétlés, ismétlés, ismétlés
Hát, ez nem tűnik túl izgalmasnak, sőt! Viszont muszáj rendszeresen vissza-visszatérni a kifejezéseidhez, mert hajlamosak vagyunk arra koncentrálni, hogy mindig újabb és újabb listánk legyen, mert annyi ismeretlen szó van... persze, rengeteg van, de a te célod az, hogy megtanuld a szavakat, nem pedig az, hogy tele legyen a szótárfüzeted.
5. Használd, amit tanulsz
Ja, könnyű azt mondani! Hát igen, de anélkül tényleg semmi értelme. Amikor úgy érzed, tudod a kifejezéseket, akkor foglald őket mondatba, írj velük párbeszédet, gondold végig, tudnád-e munkahelyi szituáciban használni. Esetleg otthon? Vagy a piacon? És a szomszéddal? Ha tudod magadhoz kötni az adott kifejezést, sokkal könnyeben meg fogod tudni tanulni.
Két apró megjegyzés a végére:
- mindig sokkal-sokkal több ismeretlen szó és kifejezés van, mint amennyit ismersz. Ezt fogadd el - és engedd el, mert csak frusztrációt szül.
- időigényesnek tűnik? Ja, mert az. Szókincset nem lehet bővíteni egyik napról a másikra. Én még az előző évezredben kezdtem, 2000-ben és 2016-ban is csináltam nemzetközi felsőfokú nyelvvizsgát (Cambridge Proficiency Exam) - szerinted én nem használok szótárt? Na, ugye.
Igen, a tanárnak könnyű... de ha belegondolsz, én már hány ezerszer használtam egy-egy kifejezést, akkor gondolj a 4. pontra :)
Jó tanulást!